Vinařství Košutovi M&M

Vinařství je pro nás hobby. Práce ve vinohradě nás provázela už od dětství a postupně se stala přirozenou součástí našich životů. Časem jsme tak od otce převzali odpovědnost za malou rodinnou vinici a poté i samotnou výrobu vína. A protože nás víno baví čím dál tím víc, snažíme se v této činnosti rozvíjet – postupně rozšiřujeme plochy vinic, investujeme do nové techniky a vybavení sklepa, studujeme, experimentujeme, cestujeme a ochutnáváme cizí vína.
Aktuálně, zatím stále pouze ve volném čase, se staráme o více než půl hektaru vlastních vinohradů a vytvoříme zhruba tři tisíce litrů vína. Z bílých odrůd pěstujeme Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Sauvignon, Veltlínské zelené a nově též Pálavu. V roce 2020 jsme vysadili ještě Chardonnay. Z modrých odrůd máme ve vinohradech zejména Frankovku a v menším množství také Zweigeltrebe a místní odrůdu Cabernet Moravia.
Pro kvašení a zrání bílých vín aktuálně využíváme nerezové nádoby. Bílá vína děláme obvykle suchá a polosuchá, pouze u Pálavy necháváme výraznější zbytkový cukr. U červeného vína tvoří převážnou část Frankovka – hrozny kvasíme tradičně v otevřené kádi, po vylisování odbouráváme kyselinu jablečnou a následně necháváme víno zrát rok v dřevěném sudu. Bílá vína se zbytkovým cukrem před lahvováním filtrujeme, suché bílé a červené lahvujeme nefiltrované nejdříve po roce od sklizně.
Velkou část produkce od nás zatím odebere rodina, přátelé a známí. Další významnou část nabízíme během místních otevřených sklepů. Samostatnou ochutnávku vín pro návštěvníky Moravské Nové Vsi můžeme nabídnout v našem sklepě ve sklepní uličce Zátiší.

KONTAKTY

telefon – +420 737 631 578
e-mail – vinarstvi.kosutovi@gmail.com
web – www.kosutovi.cz
e-shop – www.kosutovi.cz/bilavina
adresa – Dolní 170, Moravská Nová Ves